156332-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Rengöring av avfallsbehållare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopkärlstvätt
Referensnummer: KS 2023/0244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser tvättning av sopkärl i storlekarna 140 liters, 190 liter, 240 liter, 370 liters, 400 liters samt 660 liters volym. Bland kärlen finns såväl delade kärl som fyrfackskärl. Tvättningen ska ske på respektive adress i Lunds kommun där kärlen är uppställda . Uppdraget omfattar även tvätt av golv och väggar i själva soprummen i viss utsträckning.
Beställaren uppskattar att uppdraget omfattar en volym av ca 5000 tvättar /år.
Ramavtal kommer att tecknas med den leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-04-11 23:59.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler enligt punkt 1.1.4.
Beställaren garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser tvättning av sopkärl i storlekarna 140 liters, 190 liter, 240 liter, 370 liters, 400 liters samt 660 liters volym. Bland kärlen finns såväl delade kärl som fyrfackskärl. Tvättningen ska ske på respektive adress i Lunds kommun där kärlen är uppställda . Uppdraget omfattar även tvätt av golv och väggar i själva soprummen i viss utsträckning. Större delen av tvättarna utförs under april till september.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Beställaren avser att teckna ramavtal enligt följande.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropån leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser sopkärlstvätt samt soprumstvätt.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.