156376-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utbildning av personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagningskommittéutbildning.
Referensnummer: C 2017-0575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter. Mottagningskommittéutbildning syftar till att skapa en bättre grupp internt såväl externt, både som medarbetare och som ledare. Phadderutbildning syftar till att skapa goda ledare och förebilder som förstår sig på individers behov av trygghet, phadderns roll som förebild och gruppers utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen:
Chalmers upphandlar ledarskapsutbildning för de personer som ansvarar för mottagningen av nya studenter, så kallade mottagningskommittéer och phaddrar. Stora ledarskapskrav ställs på dessa för att på ett bra sätt kunna leda och genomföra de aktiviteter som anordnas för de nyantagna studenterna under mottagningsveckorna.
Mottagningskommittéerna och phaddrarna har ett stort ansvar för att leda och slussa in de nya studenterna i Chalmerslivet på ett så bra sätt som möjligt. En mottagningskommittéutbildning ska syfta till att skapa en bättre grupp internt såväl externt, dvs. både som medarbetare och som ledare. Varje individ ska även få en ökad självkännedom.
En phadderutbildning syftar till att skapa goda ledare och förebilder som förstår sig på individers behov av trygghet, phadderns roll som förebild och gruppers utveckling.
Förändringar i studentmottagningen på Chalmers kan komma att ske under avtalsperioden. Exempel på faktor som kan komma att påverka framöver är ändrade ekonomiska förutsättningar.
Om mottagningen:
Mottagningen är 4 till 5 veckor lång och syftar till att introducera nyantagna studenter i studentlivet och ge dem goda förutsättningar för studier och social samverkan. Mottagningen innehåller en rad olika aktiviteter; allt ifrån mindre och större fester till skärgårdsturer och räknestugor, där man räknar matematik tillsammans med studenter i högre årskurser.
Målen för mottagningen på Chalmers är att den nyantagna studenten på ett inkluderande sätt ska ges både Chalmers- och programidentitet, att studenterna lär känna varandra, upplever trygghet och respekt samt att bidra till att studenterna klarar sina studier med följden att onödiga avhopp förhindras. Mottagningen ska vidare genomföras på ett jämlikt sätt, vara frivillig att delta i och se till studentens hela situation. Ingen student ska under mottagningen känna sig diskriminerad eller på annat sätt känna sig illa behandlad.
Mottagningskommitté:
Mottagningskommitté är namnet på den grupp som under augusti och september månad varje år arrangerar en mottagning för de nyantagna programstudenterna. Varje teknologsektion har en mottagningskommitté som tillsammans med programledningen planerar och arrangerar programmets mottagning. Ett fåtal program samkör sin mottagning. En mottagningskommitté består vanligtvis av mellan 4 och 9 ledamöter. Totalt är alla ledamöter i de olika mottagningskommittéerna drygt 130 personer. Beroende på vilken sektion det handlar om är det mellan 35 och 290 nya studenter per utbildningsprogram som antas varje år, sammanlagt drygt 2 000 studenter (cirka 2 500 st. HT 2016).
Phaddrar:
Varje mottagningskommitté har ett antal phaddrar till sin hjälp. Phaddrar är studenter som gått ett eller ett par år på Chalmers och har därigenom skaffat sig en bra överblick över studentlivet på Chalmers, vilket de kan dela med sig av till nyantagna studenter. Under mottagningen bildas grupper med ett antal phaddrar och 10-15 nya studenter. Phaddrarnas roll kan sammanfattas i 3 punkter:
— Studieorientera, stötta och guida de nyantagna studenterna,
— Skapa social trygghet,
— Inkludera de nyantagna studenterna.