156387-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utställningsmontrar och -diskar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utställnings- och mässtjänster.
Referensnummer: 17/02392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39154100 Utställningsmontrar och -diskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en helhetslösning av mässtjänster, det vill säga att projektleda, designa, leverera, installera, bygga och nedmontera kompletta och innovativa monterlösningar samt vid behov tillhandahålla lagerhållning.
Montrar ska fungera som mötes- och informationsplatser och möjliggöra för SKL att sprida sitt budskap till så många mässbesökare som möjligt.
SKL har dels behov av tjänster för vissa mässor som återkommer regelbundet, medan behovet i övrigt är oregelbundet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39154000 Utställningsutrustning, 45223100 Montering av metallkonstruktioner, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79820000 Trycktjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 92521210 Konservering av utställningsföremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen