156395-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Grävning och schaktning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringsentreprenader Mark och byggnader
Referensnummer: FN 2020/00167–2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av sanering av förorenad mark och byggnader.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av saneringsarbeten genom avrop när ett behov uppstår.