156419-2022 - PlaneringSverige-Norrtälje: Telekommunikationstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter
Referensnummer: KS 2022-405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Under April månad avser Norrtälje kommun att annonsera en upphandling gällande nätverksprodukter och tillhörande tjänster. Med denna information hoppas kommunen kunna nå leverantörer med kapacitet och intresse av att leverera till kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32400000 Nät, 32570000 Kommunikationsutrustning, 32580000 Datautrustning, 48210000 Programvara för nätverk, 48218000 Programvara för licenshantering, 48219500 Programvara för växel eller router, 72210000 Programmering av programpaket, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72610000 Datastöd, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar köp av nätverksprodukter, konsultation samt SLA