156444-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenadmaskintjänster
Referensnummer: UH 23-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i
detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som
otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan
undvikas.Välkommen att lämna anbud.
Ramavtalet avser leverans av entreprenadmaskintjänster. I huvudsak omfattas de arbeten som inte
utförs i egen regi eller regleras genom andra specifika avtal. Någon garanterad volym kan inte
utlovas. Avrop kommer att ske löpande efter behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 168 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Elnät
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34134100 Lastbilar med flak, 34144710 Hjullastare, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster
Anbudsområde VA
Del nr: 2
34134100 Lastbilar med flak, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Anbudsområde Återvinning
Del nr: 3
34142300 Dumprar, 34144710 Hjullastare, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare