156506-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsåtgärder avseende Stadsbiblioteket och basarerna
Referensnummer: FSK 2020/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsbiblioteket invigdes 1928. Det är en mycket känd byggnad både i Sverige och internationellt och har ett synnerligen högt kulturhistoriskt värde.
Detta underhållsprojekt omfattar Stadsbiblioteket samt de tillhörande basarerna vilka ligger nedanför biblioteket utefter Sveavägen..
Entreprenaden omfattar demonterings-, mark, bygg och målningsarbeten samt el-. tele, hiss- och VVS, och kommer att genomföras i flera etapper.
Utförandentreprenaden kommer att utföras i utökad samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111300 Demonteringsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen