156567-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och ledningsarbeten, Årstafältet, Entreprenaden E 01
Referensnummer: E2017-02726
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret, Stockholms stad, avser att upphandla en(1) entreprenörer för att utföra entreprenaden:
Entreprenaden E 01 Mark- och ledningsarbeten ingår som en del i utvecklingen av Årstafältet och omfattar huvudsakligen markförstärkningar, omfattande och komplicerad ny- och omläggning av VA-ledningar, utbyggnad av arbetsgator samt iordningställande av dagvattendammar med spont och bergförankrade bottenplattor.
Igångsättning: mars 2018.
Entreprenaden ska vara färdigställd: mars 2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45232452 Dräneringsarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen