Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stationstankning HVO100/diesel/bensin
Referensnummer: KS 2021-84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Stationstankning i Säffle kommun. Upphandlingen avser köp av drivmedel HVO100/diesel/bensin genom stationstankning och tillhandahållande av drivmedelskort, för Säffle kommun och dess bolag.
Inga volymer garanteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
HVO 100, diesel, bensin i Säffle stad.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen, 09130000 Petroleum och destillat, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Diesel, bensin samt gärna HVO100 eller annan biodiesel i Värmlands-Nysäter
Del nr: 2
Diesel, Bensin samt gärna HVO100 i Svanskog
Del nr: 3
Diesel, bensin samt gärna HVO100 eller annan biodiesel i Åmål stad
Del nr: 4