156575-2020 - ResultatSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark-, gatu- och beläggningsarbeten
Referensnummer: 2019-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Ramavtalet avser mark-, gatu- och beläggningsarbeten.
Entreprenadarbeten kan omfatta bl.a.:
— markarbeten,
— beläggningsunderhåll,
— gatuarbeten,
— diverse ledningsarbeten,
— brunnsättning/justering,
— kantstensättning,
— skyltning och vägvisning,
— tillgänglighetsanspassning,
— trafiksäkerhetsåtgärder,
— anläggning av vegetationsytor,
— anläggning av fasta utrustningar, exempelvis parkmöbler och lekutrustning
— anläggning av fallskydd,
— färdigställandeskötsel av vegetationsytor
— belysningsinstallationer
— garantiskötsel
Avrop sker utifrån behov. Behov kan variera under kontraktstiden. Årsvolym kan ej garanteras.
Geografiska områden
Kontraktsarbeten är indelade i två geografiska områden.
Område 1: Östra Huddinge. Öster om järnvägsspåret.
Område 2: Västra Huddinge. Väster om järnvägsspåret.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen