Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arbetskläder
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverken avser att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer gällande inköp av arbetskläder och arbetsskor för perioden 1.6.2019 - 31.5.2021 (två år) med möjlighet till två års förlängning av avtalet.
Omfattning
Förfrågan avser inköp av Affärsverkens samlade behov av arbetskläder och skor till ett uppskattat värde av ca 800 000 SEK/år. Första avtalsåret är behovet större, uppskattningsvis ca 1 000 000 SEK.
Avtalet ska gälla två (2) år från undertecknande, med möjlighet till förlängning i ytterligare 1 + 1 år.
Det angivna prognostiserade behovet ska inte ses som en garanti för att angivna volymer avropas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18300000 Klädesplagg, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen