156630-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom Teknikledning.
Referensnummer: 15FMV8763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten kommer att arbeta med framtagning av ny serverstrategi och nya teknikkoncept. I arbetet ingår att vara delaktig i ledning och styrning av systemförvaltningsarbetet, agera idégenererare och tekniskt stöd samt att verka som rådgivare.
I arbetet ingår även att ta fram underlag till ansvarig för servergruppen, budgetera, följa upp, planera, dokumentera samt att agera stöd till delprojekt där ovannämnda uppgifter ingår.
Arbetet innebär också att dokumentera sitt arbete för att säkerställa kontinuitet och spårbarhet, att kunna ta fram systemdokumentation för producerade lösningar.
Konsulten kommer att leda det tekniska arbetet och stödja gruppansvarig med löpande arbetsuppgifter och tillsammans med projektledare utarbeta tidsplaner, bemanna projekt med teknisk kompetens, ta beslut och följa upp tekniska frågor i projektet, även ha vetskap om olika utvecklingsmetoder och andra arbetssätt i ett tekniskt utvecklingsprojekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT- Konsult, Systemutvecklare.