II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33195000 Patientövervakningssystem, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 35121700 Larmsystem, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens behov av trygghetslarm, larmmottagning och digital tillsyn för hemtjänsten inom kommunen och att få moderna och driftsäkra produkter och tjänster som håller i längden. Den trygghetsskapande tekniken ska vara användarvänlig, uppgraderbar och det ska vara möjligt att växa i det system man har som skapar trygghet för såväl omsorgstagare, personal och anhöriga.