2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av pyssel, spel samt fritid- och idrottsredskap till Statens institutionsstyrelse
Beskrivning: SiS bjuder härmed in till anbudsgivning gällande - Upphandling av pyssel, spel, fritids- och idrottsredskap till Statens institutionsstyrelse med diarienummer 2.2-7986-2025. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) olika anbudsområden. Dessa anbudsområden är följande: Anbudsområde 1 – Pyssel Anbudsområde 2 – Spel. Anbudsområde 3 – Fritids- och idrottsredskap. På myndighetens institutioner runt om i Sverige vårdas ungdomar och vuxna utifrån olika vårdbehov. Under vistelsetiden hos oss finns det ett stort behov av sysselsättningar för våra klienter. Exempel på populära aktiviteter kan vara pyssel, spel och olika typer av fysisk aktivitet både inomhus och utomhus. SiS har inte tidigare haft avtal som lämpat sig för inköp av produkter som kan användas till dessa syften. Eftersom behovet är återkommande så avser myndigheten nu att upphandla ramavtal för tre produktområden, pyssel, spel samt fritids- och idrottsredskap. Syftet med upphandlingen är att ge SiS ungdomar och klienter kvalitativa varor inom nämnda kategorier. Se utvärderingsmodellen för mer information om de mest vanligt förekommande varorna som myndigheten avser att köpa. Preliminär avtalsperiod är 2026-06-01 – 2027-05-31. SiS äger därefter rätt att förlänga ramavtalet med ett år i taget, dock längst till och med 2030-05-31. Ramavtalet förlängs per automatik med ett (1) år i taget om inte SiS meddelar annat senast tre (3) månader innan ramavtalet löper ut. Maximal avtalstid inklusive nyttjade av förlängningsoptioner är fyra (4) år. För anbudsområde 1- Pyssel är maximal takvolym 6 000 000 SEK exklusive mervärdeskatt. För anbudsområde 2 - Spel är maximal takvolym 1 600 000 SEK exklusive mervärdeskatt. För anbudsområde 3 - Fritids- och är maximal takvolym 6 000 000 SEK exklusive mervärdeskatt. Beställaren garanterar inte att Avrop av övrigt sortiment kommer att uppgå till någon viss mängd/volym under avtalsperioden
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37000000 Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Pyssel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116898:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 37461000 Bordsspel och tillbehör, 37500000 Spel och leksaker; nöjesparksutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Spel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116898:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 - Fritids- och idrottsredskap
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116898:Lot:3