156748-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Utbildning av personal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande utbildningar
Referensnummer: GNU 2022/141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trygghetsskapande utbildningar om utges där beställaren är lokaliserad med undantag för distansutbildningen som omnämns under punkt sex nedan.
1. Utbildning inom hot och våld på arbetsplatsen
2. Väpnat våld skola och annan verksamhet – pågående dödligt våld (PDV) praktisk grundutbildning
3. Väpnat våld skola och annan verksamhet – pågående dödligt våld (PDV) fördjupad utbildning
4. Övningar inom krisberedskap.
5. Platsförlagt konsultativt stöd inom riskbedömningar, säkerhetsfrågor, krisledning, stabsarbete och resesäkerhet
6. Distansförlagt konsultativt stöd inom riskbedömningar, säkerhetsfrågor, krisledning, stabsarbete och resesäkerhet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen