2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utredning och projektering kopplat till VA-produktion och dess teknikområden
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande projektering av VA-anläggningar som reningsverk, vattenverk, pumpstationer etc. Uppdrag kan innebära bl.a. olika utredningar, dimensions- och kostnadsberäkningar, besiktningar och riskanalyser, tillståndsansökningar mm.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001