Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska tjänster Region Stockholm
Referensnummer: A486.232/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser medicinska tjänster, dels i de situationer Polisen har personer i förvar, som behöver vård och det inte bedöms lämpligt att föra personen i fråga till allmänvård, dels i den brottsutredande verksamheten där tjänsterna omfattas av olika provtagningar, skadedokumentation/spårsäkring samt utfärdande av dödsbevis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 52 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen