156758-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: KS.2022.0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Revisorerna i Eslövs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende uppdrag som sakkunnigt biträde till Kommunens revisorer enligt detta upphandlingsunderlag. Uppdraget avser räkenskapsår 2023 med möjlighet till förlängning till och med räkenskapsåret 2026.
Eslövs kommuns inköpsbehov uppskattas till 820 000 SEK/volym/antal per år. Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För utförlig information om Eslövs kommuns verksamhet, se: Eslövs kommun
Reglemente för Eslövs kommuns revisorer
Uppdraget avser att i enlighet med Kommunallagens kapitel 9, "God redovisningssed i kommunal verksamhet", samt övriga bilagda dokument, vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder och styrelser. Sakkunnig arbetar på uppdrag av, och i nära samarbete med, de förtroendevalda revisorerna i enlighet med uppdragsbeskrivning.
Uppdragsledare biträder i revisionsprocessen med planering, granskning och bedömning. De sakkunniga medverkar aktivt till att revisionen genomförs med den kompetens och kvalitet som uttrycks i gällande lagstiftning, lokala beslut och föreskrifter samt enligt "God redovisningssed i kommunal verksamhet".
Planering av revisionsområde och revisionsinnehåll sker med stöd av en revisionsplan. Planen, som är av övergripande natur, omfattar både förvaltnings och redovisningsrevisionen och fastställs av de förtroendevalda revisorerna. Uppdragsledaren deltar i utarbetande av planen.
Utöver ovanstående kan de förtroendevalda revisorerna i Eslövs kommun beställa tilläggsarbeten för till exempel ytterligare särskild granskning.