Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende – Upphandling av underhåll, support och vidareutveckling av Life Care/Procapita IT-system.
Referensnummer: VON2017/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll, support och vidareutveckling av Life Care/Procapita IT-system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enköpings kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden Healthcare & Welfare AB (Tieto) avseende underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Life Care/Procapita.