156868-2019 - ResultatSverige-Nyköping: Arbetskläder för män
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: 2018/4809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fältuniform, arbetskläder/skyddskläder för arbete i fält och sågskyddskläder.
Syfte och orientering
Denna förfrågan avser arbetskläder, skyddskläder och skyddsutrustning som krävs för arbete i skog och mark enligt specifikation.
Uppskattat värde
Skogsstyrelsen arbetar med olika arbetsmarknadspolitiska åtgärder, härtill kommer uppdragsverksamhet inom skogs- och naturvård där det krävs arbets- och skyddskläder för arbeten i skog och mark.
Vi vet inte hur många projekt och dess omfattning som kommer att löpa under avtalstiden. Vi har därför svårt att göra någon volymuppskattning av vad som kommer att köpas.
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 10 000 000
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen