156983-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Röntgenlaboratorier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skelettröntgenutrustning 2017
Referensnummer: 2017/00746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111200 Röntgenlaboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av 3 (tre) st. röntgensystem för undersökning av skelett och lungor, varav ett system med enbart väggstativ och två system med undersökningsbord och väggstativ, inklusive återköp av befintliga system, installation, dokumentation, handhavande- och teknisk utbildning.
Dessutom optioner om köp av 1 st. mobil röntgenapparat utan detektor och fullt kompatibel med de offererade grundutrustningarna för avrop inom 48 månader från avtalets ikraftträdande, köp av "högre nivåer" på teknisk utbildning för högst 2 medicintekniska ingenjörer samt köp av avtal för respektive systems underhåll och service - båda för avrop inom 24 månader från avtalets ikraftträdande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111800 Anläggning för röntgendiagnostik, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser köp av 3 (tre) st. röntgensystem för undersökning av skelett och lungor, varav ett system med enbart väggstativ och två system med undersökningsbord och väggstativ, inklusive återköp av befintliga system, installation, dokumentation, handhavande- och teknisk utbildning. Dessutom optioner om köp av 1 st. mobil röntgenapparat utan detektor och fullt kompatibel med de offererade grundutrustningarna för avrop inom 48 månader från avtalets ikraftträdande, köp av "högre nivåer" på teknisk utbildning för högst 2 medicintekniska ingenjörer samt köp av avtal för respektive systems underhåll och service - båda för avrop inom 24 månader från avtalets ikraftträdande.ikraftträdande.