Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaccin
Referensnummer: UH-2017-488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33650000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, vacciner, cytostatika/cytotoxiska medel, samt immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar vaccin för FMs behov. FMV avser att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer för att täcka behovet av angivna vaccin se bilaga 4 Varukorg, dock max en leverantör per vaccin på sjuställig ATC-kod.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen