157033-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillgänglighetskonsult
Referensnummer: FN 2022/00048-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser successiva leveranser efter avrop som kommer att göras för varje enskilt uppdrag, där omfattning och förutsättningar preciseras närmare. Det är upp till leverantören att bemanna varje uppdrag med lämplig konsultuppsättning utifrån omfattning och förutsättningar för det specifika uppdraget.
Anbudsgivare ska tillhandahålla:
·         En (1) konsult för uppdrag inom tillgänglighet – sakkunnig inom tillgänglighet enligt TIL2.
·         En (1) konsult för uppdrag inom tillgänglighet – handläggare.
Uppdrag som sakkunnig konsult inom tillgänglighet omfattar bl.a. följande:
a)      Inventera tillgänglighet i Västerås stads fastigheter enlighet med HIN3 både in- och/eller utvändigt.
b)      Rapportera inventering på Västerås stads fastighetsobjekt i form av checklista med åtgärdsförslag och prioritering
c)       Ta fram åtgärder tillsammans med Västerås stads förvaltare för att upprätthålla tillgängligheten i Västerås stads fastigheter
d)      Projektleda och genomföra beslutade åtgärder
e)       Vara bollplank i Västerås stads regelarbete och i arbetet med olika vägledningsdokument
f)        Ta fram/utveckla/revidera policyer och utföra därtill liknande arbetsuppgifter
g)      Delta i olika projekt för ökad tillgänglighet på Västerås stad
Uppdrag som handläggare omfattar bl.a. följande:
a)      Inventera tillgänglighet i Västerås stads fastigheter både in- och/eller utvändigt.
c)       Ta fram åtgärder för att upprätthålla tillgängligheten i Västerås stads fastigheter
d)      Bistå sakkunnig konsult i olika projekt och beslutade åtgärder
Avgränsning: Uppdrag gäller ej inom nyproduktion.
Upphandlingen avses resultera i ramavtal som kommer att användas av hela Västerås stad och bolag, som framgår av ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga volymen för detta ramavtal uppskattas till 1 500 000  SEK. Någon specifik volym kan inte garanteras utan beror på beställarens aktuella behov. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger 7 000 000 SEK kommer beställaren att säga upp avtalet.