157057-2020 - ResultatSverige-Visby: Stora containrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Containrar
Referensnummer: 2019/661
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613000 Stora containrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar ramavtal för containrar.
Containrarna skall användas för att transportera olika typer av avfall från våra återvinningscentraler runt om ön till antingen ett omlastningsområde eller avlastning för vidare behandling.
De olika återvinningscentralerna är av olika storlek så därför behövs det containrar av olika storlek och egenskaper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613300 Standardcontainrar, 44613800 Avfallscontainrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen