2. Förfarande
Förfarande
Titel: Server, lagring och backup 2025-2029
Beskrivning: Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 20 miljoner SEK baserat på 2024 års inköpsvolymer. Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet. Upphandlingen omfattar bland annat - en strategisk samarbetspartner (partner) som ska tillhandhålla Servrar, lagring och backup – produkter, tillbehör och produktnäratjänster och konsulttjänster. Upphandlingen omfattar: Servrar, tillbehör och produktnära tjänsterLagring och tillbehör Backup och tillbehör Konsumtionbaserad tjänstMjukvara och support UnderhållsavtalLicenser kopplade till hårdvara Konsulttjänster Beräknad avtalslängd är 3 år + 12 månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103260:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48220000 Programvara för Internet och intranät, 48222000 Programvara för webbserver, 48219700 Programvara för kommunikationsserver, 48219400 Programvara för transaktionsserver, 48214000 Programvara för nätverksoperativsystem, 48210000 Programvara för nätverk, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30233180 Lagringsenhet med flashminne, 30234000 Lagringsmedier, 32584000 Datalagringsmedia, 32580000 Datautrustning, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 48750000 Programvara för laddning av lagringsmedier, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning