157072-2018 - ResultatSverige-Linköping: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar och lätta transportfordon
Referensnummer: UC-2017-201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser köp med återköpsgaranti samt service av personbilar och lätta transportfordon för Region Östergötland.
Helt eller delat anbud.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera positioner i varje anbudsområde. Varje position utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande positioner och anbudsområden:
Anbudsområde biogas.
Lilla mellanklassen.
Stora mellanklassen.
Storbilsklassen.
Lilla transportbilsklassen.
Stora transportbilsklassen.
Anbudsområde el.
Elbilsklassen.
Lilla eltransportbilsklassen.
Stora eltransportbilsklassen.
Anbudsområde etanol.
Anbudsområde HVO.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen