See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal IT-konsulttjänster
Beskrivning: Umeå univsersitet upphandlar ett ramavtal gällande IT-konsulttjänser inom fyra (4) kompetensområden. Ramavtalet omfattar både resurskonsulter och uppdragskonsulter. 15 ramavtalsleverantörer kommer att antas per kompetensområde, förutsatt att det finns 15 kvalificerade leverantörer per kompetensområde. Beställning sker genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) inom respektive kompetensområde. Uppdragen utförs i normalfallet på plats vvid Umeå universitet. De fyra (4) kompetensområdena är: 1. Systemutveckling 2. IT- och informationssäkerhet 3. Tekniskt stöd 4. Ledning, samordning, styrning Anbudslämnaren kan lämna anbud på en, flera eller samtliga delar i denna upphandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Systemutveckling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115962:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: finns möjlighet till option 1+1 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: IT- och informationssäkerhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115962:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Tekniskt stöd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115962:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ledning, samordning, styrning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115962:Lot:4