157252-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Tankar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankanläggningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av Tankanläggningar för Sjöfartsverkets Helikopterenhet.
Uppdragets omfattning/beskrivning:
Sjöfartsverket har för avsikt att teckna avtal avseende köp, leverans och installation, driftsättning och service av 4 st. (fyra) st. tankanläggningar till helikopterbaserna I Göteborg (City Airport Säve), Ronneby, Visby och Umeå. Sjöfartsverket ska ha option på ytterligare 1 st. 30 m³ till Norrtälje och 3 st. 15 m³ Tankanläggningar som omfattar köp, leverans och installation, driftsättning och service.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44611000 Tankar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 51810000 Installation av tankar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.