2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Tekniska konsulter Byggledare Hus
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande tekniska konsulter inom Byggledning Hus. Beställaren är av uppfattningen att byggledning ska förena planering, organisation, ledning, samordning och kontroll av åtaganden. Placeringsorten är Boden med utgångspunkt Stadshuset i Boden. Konsulten ska, inom befintligt uppdrag, kunna vara på plats inom 2 timme från det att Beställaren meddelat. Avtal kommer att tecknas med två (2) Konsulter i rangordning där Konsult som erhållit högst jämförelsesumma rangordnas som nr 1 osv. Avrop sker enligt rangordningsprincipen vilket innebär att Konsult som erhållit rang 1 tillfrågas först och om denne inte kan utföra uppdraget ställs frågan till nr.2 i rangordningen.
Intern identifierare: SBN 2026-142
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Tekniska konsulter Byggledare Hus