See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lastbil & hjullastare
Beskrivning: Timrå gymnasium är Timrå kommuns kommunala gymnasieskola med totalt cirka 440 elever fördelade 10 nationella program och på Introduktionsprogrammet. En av skolans utbildningar är Fordons- och transportprogrammet med inriktning Transport. På detta program utbildar skolan totalt 72 elever fördelat på tre årskurser. I utbildningen kan eleverna välja att utbilda sig till flygplatstekniker och/eller yrkesförare. I utbildningen ingår bland annat utbildning för körbehörighet C, CE samt YKB. Behovet är en lastbil och en hjullastare. Båda ska vara fabriksnya.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Lastbil fabriksny
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108460:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34134100 Lastbilar med flak, 34144710 Hjullastare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Hjullastare fabriksny
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108460:Lot:2