157296-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodbestrålningsutrustning
Referensnummer: UPPH2018-0111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering, kap 6, 14§ p2 LOU görs på grund av att klinisk Immunologi och Transfusionmedicin vid Akademiska sjukhuset tidigare har haft en bestålningsapparat med Cesium-källa som skrotades i november 2017 pga myndighetskrav. Den användes för bestrålning av blodprodukter för att inaktivera neutrofiler, som kan förorsaka livshotande graft-versus-host reaktion hos immunsupprimerade patienter, d.v.s. patienter som genomgår en stamcellstransplantation eller har omogen immunsystem, som prematurer.
Som alternativ till Cesium-strålning kan röntgenstrålning användas.
Utrustningen som ska inskaffas är;
— Blodbestrålningsutrustning,
— Sträckkodläsare,
— Datorskärm,
— Installation och utbildning,
— Service och support.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33111000 Röntgenapparatur, 38580000 Icke-medicinsk utrustning som för sin funktion är beroende av strålning, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rummets storlek/ utformning medför att endast en leverantörs utrustning kan placeras på ett bra sätt. Rummets djup är endast c:a 140 cm. Om alternativ leverantör skulle vara aktuell blir placering mot den långa väggen för trång vilket medför att personalen inte kan handha utrustningen på ett arbetsmiljömässigt acceptabelt sätt. Det finns inga alternativa rum.
Kostnad för indragning av vatten, avlopp och kylsystem kostar mellan 300-700 SEK enl. uppgifter från fastighetssamordnare. Beloppet är beroende på var man kan koppla på till- och avloppsvatten.
Projekteringstid inkl. byggåtgärd bedöms bli minst ett år i dagens läge. Det är inte möjligt för verksamheten att det tar så lång tid innan utrustning är på plats.