157346-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och destruktion av Sekretessavfall
Referensnummer: 003995-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att tillhandahålla sekretesskärl samt hämtning och destruktion av sekretessavfall i främst papper. Sekretesselektronik kan förekomma.
Volym
Försäkringskassan har under de senaste åren köpt in tjänsten av hantering av sekretessmaterial till ett värde av cirka 2,5 MSEK/år. Försäkringskassan garanterar emellertid inte att denna volym kommer att bli aktuell under avtalsperioden. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
Beräknade antal kärl och antal tömningar preciseras i bilaga 3, Hämtadresser och tömningsvolym.
Områdesfördelning
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med en leverantörer per område. Leverantören kan välja att lägga anbud på ett eller flera områden.
I denna upphandling har landet delats upp i sex geografiska områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I denna upphandling har landet delats upp i sex geografiska områden enligt nedan:
Område Norr 1Norrbottens länVästerbottens länJämtlands länVästernorrlands län
Område Norr 2Gävleborgs länDalarnas län
Område VästVästmanlands länVärmlands länÖrebro länVästra Götalands länJönköpings länOmråde SydSkåne länKronobergs länBlekinge länKalmar länHallands länOmråde ÖstUppsala länStockholms länSödermanlands länÖstergötlands länOmråde GotlandGotlands län