157382-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar särskolan
Referensnummer: 19200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser skolskjutsar för elever i grundsärskola, gymnasiesärskola och fritidshemsresor för särskoleelever 6 år till och med vårterminen det år barnet fyller 13 år för hela Umeå Kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Priser personbil
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser skolskjutsar för elever i grundsärskola, gymnasiesärskola och fritidshemsresor för särskoleelever 6 år till och med vårterminen det år barnet fyller 13 år för hela Umeå Kommun. Finns linjetrafik skall den nyttjas i första hand om eleven klarar av det.Omfattningen varierar över tid och är beroende av antalet elever samt antal elever som kan nyttja kollektivtrafik.
Särskolans skolskjutsar består för närvarande (läsåret 2019/2020) av resor till och från följande skolor: Carlshöjdskolan, Ersängskolan, Hagaskolan, Östra Ersbodaskolan, Dragonskolan, Forslundagymnasiet, samt Midgårdsskolan.
Särskolans fritidshemsresor är uppdelade i två olika transporter, en som följer ordinarie skoltermin och som oftast sker som hemresa från fritidshem/tillsyn. Vissa morgonturer till fritidshem kan också förekomma. Vid lov och studiedagar sker resan både till och från fritidshem/tillsyn. Vid heldagar är tiderna varierande mellan 6.30 – 17.00 och under skoltermin 13.00 - 17.00 om inte annat redovisas. För närvarande finns fritidshem på Carlshöjdskolan, Ersängskolan, Östra Ersbodaskolan och Hagaskolan.
Allmän beskrivning:
Skolskjutsarna är anpassade till skolstart på morgonen och varierande sluttider för årskurserna.
Eleverna (som endast ska till skola, ej fritidshem) lämnas tidigast kl. 7.45 på morgonen och senast 5 min innan skolstart.
Som huvudregel gäller att restid och väntetid i skola och tid för hemfärd ska vara så kort som möjlig.
Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Vid dessa förändringar av omfattningen av skolskjutsar (ej resor till/från fritidshem), kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet.
Vid förändringar av omfattningen av resor till och från fritidshem kan ingen omförhandling av avtalet ske.
Priser specialfordon
Del nr: 2