Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurering av Skärjån
Referensnummer: 1462-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90722000 Miljöåterställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med projektet är att genomföra restaureringsåtgärder i Skärjån från havet upp till Stor-skärjan som i sin helhet ligger inom Natura 2000 område och att arbeta mot bevarande av biologisk mångfald; att uppnå miljömål Levande sjöar och vattendrag samt Levande kust, Gynnsam bevarandestatus för de utpekade arterna och naturtyperna i Natura 2000-området. Långsiktiga mål med projektet är att uppnå miljömål och Gynnsam bevarandestatus för området och öka de ekosystemtjänster som är förknippade med kustmynnande vattendrag som ökad produktion av havsöring och andra vandrande arter, gynna Natura 2000-arter som flodpärlmussla, stensimpa och utter. Vattendraget ska uppnå god ekologisk status.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med projektet är att genomföra restaureringsåtgärder i Skärjån från havet upp till Stor-skärjan som i sin helhet ligger inom Natura 2000 område och att arbeta mot bevarande av biologisk mångfald; att uppnå miljömål Levande sjöar och vattendrag samt Levande kust, Gynnsam bevarandestatus för de utpekade arterna och naturtyperna i Natura 2000-området. Långsiktiga mål med projektet är att uppnå miljömål och Gynnsam bevarandestatus för området och öka de ekosystemtjänster som är förknippade med kustmynnande vattendrag som ökad produktion av havsöring och andra vandrande arter, gynna Natura 2000-arter som flodpärlmussla, stensimpa och utter. Vattendraget ska uppnå god ekologisk status. I övrigt hänvisas till upphandlingsdokumenten.