Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sakkunnig inom kulturmiljö
Referensnummer: GNU 2020/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar behov av sakkunnighet inom kulturmiljö, gällande byggnadsvårdskompetens där kommunerna kan behöva hjälp med skydds- eller varsamhetsbestämmelser samt nya bedömningar av kulturvärdet. Gällande kommunerna Avesta, Ludvika och Säter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 420 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sakkunnig inom Kulturmiljö - Avesta
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sakkunnig inom Kulturmiljö - Ludvika
Del nr: 2
Sakkunnig inom Kulturmiljö - Säter
Del nr: 3