Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstärkningsutrustning Rakel - service, support och vissa installationer
Referensnummer: 2021-4256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar ett ramavtal som avser drift, service, support och mindre installationer avseende Kriminalvårdens förstärkningsutrustning för Rakeltäckning. Då Kriminalvården för närvarande kraftigt expanderar sin verksamhet kan nyinstallationer bli nödvändiga. Ramavtalet innefattar nya installationer och utökning av existerande installationer till ett visst värde. Upphandlingen genomförs som säkerhetsskyddad upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45312300 Installation av antenner, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50333100 Reparation och underhåll av radiosändare, 51311000 Installation av radioutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen