157426-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Grums: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministation samt försäkringslösningar
Referensnummer: 2019-0777
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsadministration och försäkringslösningar för Grums kommun samt Bostadsbolag och Stiftelse, Kil, Munkfors, Torsby, Årjäng, Forshaga och Hammarö kommuner samt AB Hammaröbostäder, Hammaröenergi AB och Värmlands Läns Vårdförbund och Klarälvens samordningsförbund
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pensionsadministration och försäkringslösningar för Grums kommun samt Bostadsbolag och Stiftelse, Kil, Munkfors, Torsby, Årjäng, Forshaga och Hammarö kommuner samt AB Hammaröbostäder, Hammaröenergi AB och Värmlands Läns Vårdförbund