15746-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Åmål: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckbil Räddningstjänsten Åmål
Referensnummer: UH-2019-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett engångsköp av släckbil till Åmåls räddningstjänst.
Upphandlingen kräver att erfoderliga politiska beslut fattas. Ärendet behandlas under januari- 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34144210 Brandfordon, 34144212 Brandbilar med vattentank, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åmål ligger i Dalsland där Vänern sträcker sig nästan ända in i stadens centrum och gästhamnen ligger ett stenkast från torget. Tillsammans med 48 andra kommuner bildar Åmål Västra Götalands län. Åmål är beläget i norra delen av länet och gränsar där till Värmland. På en yta av 481 km2 bor det cirka 12 700 personer, varav de flesta i tätorten Åmål. Ytterligare orter i kommunen är i storleksordning Fengersfors, Tösse-Tydje, Fröskog, Ånimskog, Mo och Edsleskog. Åmål ligger efter Europaväg 45, ungefär 17 mil norr om Göteborg och 7 mil söder om Karlstad. Avståndet till Stockholm är 38 mil och till Oslo är det 19 mil. Tåg- och bussförbindelserna till och från Åmål fungerar mycket bra och närmaste flygplats finns i Karlstad. Kommunen är Dalslands största arbetsgivare med sina drygt 1 300 anställda. Andra stora arbetsgivare är bland annat industriföretagen SEM AB, EuroMaint AB, Azelio (tidigare Cleanergy) och Spicer Nordiska Kardan AB.
För mer information om Åmåls kommun, se www.amal.se.