Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftsentreprenad Galärvarvskyrkogården
Referensnummer: 2.4.2-1848-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads kyrkogårdsförvaltning genomför en upphandling avseende planering och genomförande av samtliga skötselåtgärder samt den tillsyn som krävs för att underhålla Galärvarvskyrkogården i Stockholm. Skötselåtgärderna består exempelvis av markskötsel, städning, gräsklippning, plantering av växter, vinterväghållning samt skötsel av gravplatser, minneslund, askgravlund och askgravplatser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90900000 Städning och renhållning, 98371111 Underhåll av kyrkogårdar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen