Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reserverad upphandling av sysselsättningsplatser, Hudiksvalls kommun
Referensnummer: 7314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Hudiksvalls kommun upphandlar sysselsätningsplatser genom en reserverad upphandling mot sociala företag. Omfattningen var under 2017 ca 20st platser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen