Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning av e-hälsosystem
Referensnummer: 20/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som kan tillgodose Beställarens behov av drift, förvaltning och utveckling av katalogtjänst med tillhörande tjänster för administration och underhåll av katalogen, samt synkronisering mot nationell HSA-katalog.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantörens applikationsförvaltning innebär bland annat nedanstående arbetsuppgifter.
Versionshantering.
Releasehantering.
Ändringshantering.
Distribution av kod.
Underhåll av databaser specificerade per objektnivå.
Underhåll av dokumentation.