157570-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts och samhällsbetalda resor.
Referensnummer: UPH/2018:9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser turbunden skolskjuts med större fordon och samhällsbetalda resor med mindre fordon.
De större fordonen ska också kunna användas skoldagar för övriga gruppresor på uppdrag åt Tranemo kommun.
Samhällsbetalda resor med mindre fordon omfattar färdtjänst, arbetsresor, specialskjuts, skolskjuts och ett fåtal riksfärdtjänst. Majoriteten av samhällsbetalda resor genomförs inom Tranemo kommun, men resor till andra kommuner kommer förekomma, framförallt till angränsande kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen