Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster tunga fordon samt reservdelar
Referensnummer: 0020/18-UH-2018-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50114100 Reparation av lastbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser service och reparation av Räddningstjänsten Storgöteborgs tunga fordon samt köp av reservdelar till Räddningstjänsten Storgöteborgs egen verkstad. Upphandlingen är uppdelad i sex kategorier och anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en eller flera kategorier.
Räddningstjänsten Storgöteborg har en egen verkstad med egen personal, som utför de flesta reparationer av tunga fordon. Syftet med denna upphandling är att teckna avtal med leverantörer, som kan utföra de uppdrag som verkstaden inte har kapacitet eller resurser att genomföra själv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50114100 Reparation av lastbilar, 50114200 Underhåll av lastbilar, 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen