157581-2022 - ResultatSverige-Lidingö: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av centralkyla
Referensnummer: 21/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar service och avhjälpande underhåll, årligt service samt jourinsatser avseende fristående kylanläggningar, centralkyla, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Årlig besiktning av köldmedia ingår ej.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar service och avhjälpande underhåll, årlig service samt jourinsatser avseende fristående kylanläggningar, centralkyla, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.Årlig besiktning av köldmedia ingår ej.
Inköpsvolym 2019 var ca 740.000 kr och för 2020 ca 1 mkr, denna har fördelats på ca 110 avrop per år.
Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner uppskattas till 5,4 mkr för hela avtalstiden fördelat på 460 avrop och kommer inte överstiga 7 mkr fördelat på 500 avrop.
Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Allt arbete ska utföras av behörig personal med certifierad kompetens för arbete med kylanläggningar. Alla arbeten ska bedrivas i enlighet med gällande skydds och säkerhetsföreskrifter. Entreprenören ska anskaffa erforderlig utrustning och allmänna hjälpmedel som behövs för uppdragets genomförande.
Uppdraget ska genomföras i enlighet vad som framgår i denna förfrågan. Detaljer om kontraktsarbetena anges i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar service och avhjälpande underhåll, årligt service samt jourinsatser avseende fristående kylanläggningar, centralkyla, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig elektronisk beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFD.43. Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Under ordinarie byggsemester gäller att i anbud uppgiven kapacitet inte får understiga 10 %, gäller för företag med fler än fem (5) yrkesarbetare.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.