157593-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
e-lärande och hosting
Referensnummer: UH-2017/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avdelningen för uppdragsutbildning tar emot förfrågningar om kompetensutveckling från arbetsgivare och sätter sedan ihop relevanta utbildningspaket, i samarbete med universitetets institutioner.
Upphandlingen syftar till ramavtal med en leverantör för successiva avrop av tjänster avseende e-lärande och hosting. Det kan röra sig om allt från enstaka informationsfilmer till hela utbildningar. Uppdragsgivarna kan ha olika krav gällande innehåll, pedagogik, omfattning och tekniska lösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen