157623-2019 - ResultatSverige-Lidingö: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekterings- och projektledare till nybyggnation av simhall
Referensnummer: 19/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
AUC.1 Omfattning
Konsulten åtar sig att, för beställarens räkning, utföra uppdraget som ingår i förfrågan i enlighet med de åtaganden som specificeras i detta kontrakt och dess bilagor.
Uppdraget består i två olika etapper där konsulten förväntas kunna utföra de två olika rollerna.
Etapp 1:
Under etapp 1 förväntas sakkunnig projekteringsledare delta vid förtydligande av program, framtagande av systemhandling, upphandling av entreprenör och vara samordnande vid projektering av simhall.
Etapp 2:
Under etapp 2, utförandefasen, förväntas konsulten ta rollen som beställarens projektledare. Konsulten ska vidare ansvara för styrning och uppföljning av tidplaner, ekonomi, kvalitet- och miljöuppföljning samt övriga kontroller.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid förtydligandet av programmet kommer diskussioner med intressegrupper och kommunens egna specialister och kravställare att ske. Projekteringsledaren kommer ha en ledande roll i dessa diskussioner.
Beställarens tilltänkta budgetram för uppdraget är ca 4 MSEK över ca 3 års tid.
Beställaren garanterar dock ingen volym och avtalet är inte exklusivt utan inom uppdraget förekommande liknande tekniska konsulttjänster kan komma att upphandlas separat om det finns sakliga skäl till detta.
Option
Beställaren kan komma att beställa byggledartjänster inom detta avtal, dessa ersätts i detta fall enligt AUC.611.