157625-2022 - ResultatSverige-Tierp: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: 21111502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och införande av ett nytt ekonomisystem. Avtalet innefattar nyttjanderätt till programvaran, implementation, löpande underhåll och uppgraderingar under avtalsperioden, eventuell systemdrift, support samt möjlighet till lämpliga extratjänster och tilläggsfunktioner.
Upphandlingen genomförs i två steg som ett urvalsförfarande där alla kan ansöka om att få delta, men endast Anbudssökande som av den upphandlande myndigheten inbjudits till att lämna anbud, får lämna anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen