15767-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala förbrukningsmaterial
Referensnummer: HSN 1234-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på dentala förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A1 - FYLLNADSMATERIAL KOMPOSIT UNIVERSELLA
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33131000 Tandläkarinstrument, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33134000 Tillbehör för endodonti, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial, 33141830 Cementbas, 33141840 Hemostatika för tandläkarbruk, 33141850 Hygienartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
A2- FYLLNADSMATERIAL KOMPOSIT FÖR ESTETISKA FYLLNINGAR OCH SKIKTNINGSTEKNIK
Del nr: 2
A3 - FYLLNADSMATERIAL
Del nr: 3
A4 - FYLLNADSMATERIAL CEMENT, GLASJONOMER
Del nr: 4
B1 - AVTRYCKSMATERIAL A-SILIKONER FÖR KÄKREGISTRERING
Del nr: 5
B2 - AVTRYCKSMATERIAL A-SILIKONER FÖR KRON OCH BRO PROTETIK OCH AVTAGBAR PROTETIK
Del nr: 6
B3 - AVTRYCKSMATERIAL POLYETER (för kron-och bro och implantat)
Del nr: 7
B4 - AVTRYCKSMATERIAL
Del nr: 8
B5 - SCANBODY FÖR DIGITALA AVTRYCK PÅ STRAUMAN IMPLANTAT
Del nr: 9
B6 - SCANBODY FÖR DIGITALA AVTRYCK PÅ NOBEL BIOCARE IMPLANTAT
Del nr: 10
B7 - SCANABUTMENT FÖR DIGITALA AVTRYCK PÅ ASTRA TECH EV IMPLANTAT
Del nr: 11
B8 - SCANBODY FÖR DIGITALAVTRYCKSTAGNING FÖR PREFABRICERADE ROTKANLASSTIFT
Del nr: 12
C1- ENDODONTI
Del nr: 13
C2 ENDODONTI- MASKINELL RENSNING- WAVE ONE GOLD
Del nr: 14
C3 ENDODONTI- MASKINELL RENSNING- SENDOLINE S5
Del nr: 15
C4 ENDODONTI- MASKINELL RENSNING- SENDOLINE S1
Del nr: 16
C5 ENDODONTI- MASKINELL RENSNING
Del nr: 17
C6 - ULTRALJUDSFIL
Del nr: 18
H1- INSTRUMENT MUNSPEGEL
Del nr: 19
H2- INSTRUMENT PINCETTER
Del nr: 20
H3 INSTRUMENT
Del nr: 21
H4- INSTRUMENT EXTRAKTIONSTÄNGER
Del nr: 22
H5- INSTRUMENT LUXATOR/PERITOM
Del nr: 23
H6 BRICKSYSTEM MED TILLBEHÖR
Del nr: 24
H7 BORRSTÄLL
Del nr: 25
H8 RÖNTGEN
Del nr: 26
H9 - SPRUTOR OCH KANYLER- HANDSTYCKE OCH NÅL
Del nr: 27
H 10 ENGÅNGSFÖRKLÄDE
Del nr: 28