See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Finanslotsar inom finansiering och ekonomiskt hållbart företagande.
Beskrivning: Syftet med detta uppdrag är att utveckla svenska småskaliga mathantverks-, livsmedels- och måltidsturismföretag genom stödinsatser som resulterar i ökad långsiktig ekonomisk hållbarhet. Uppdraget ligger inom landsbygdsprogrammet och den nationella livsmedelsstrategin 2030 där ett av målen är att genom kunskap och information skapa en hållbar livsmedelskedja som ökar produktionen, stärker konkurrenskraften och lönsamheten för målgruppen i detta uppdrag, det vill säga svenska småskaliga mathantverks-, livsmedels- och måltidsturismföretag på landsbygden. Det finns även en potential i att möta efterfrågan på upplevelser kring mat och dryck som en integrerad del av besöksnäringen.
Föregående meddelande: 011684-2023
Intern identifierare: 2.4.11-14119/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79412000 Finansiella konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000