157718-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Markarbeten och uppförande av P-anläggning Intendenten vid Kongahällaområdet, omg 2.
Referensnummer: KS2017/0527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har tidigare annonserats men efter omarbetning av förfrågningsunderlaget gå kommunen ut på nytt med nya handlingar.
Totalentreprenad avseende markarbeten och uppförande av p-anläggning Intendenten (4 vån) Anläggningen ska uppföras på Kongahällaområdet vid Ica Maxi i Kungälv.
För mer detaljer se handlingar AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 102 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45213300 Byggnader för transport, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen